Monday, December 5, 2022

K-M hosts invitational track/field meet

Despite the ever-changing weather and Mother Nature’s dubious temperament, the Kasson-Mantorville track/ field teams hosted their Invitational Meet on Wednesday, April 13.

Mens Team Scores: 1 Byron, 82; 2 Kasson-Mantorville, 57; 3 Red Wing, 41.

Womens Team Scores: 1 Byron, 117; 2 Red Wing, 40; 3 Kasson-Mantorville, 29.

Boys Results: 100 Meter Dash: 1 Trent DeCook, Byron, 11.35; Other Byron: 3 Liam Schick, 11.89; 7 Kale Robinson, 12.36; 9 Eddie Lopez-Sifontes, 12.44; 10 Ethan Hearn, 12.46; 11 Brayden Olson, 12.55; 16 Benjamin Olson, 13.41; 18 Tucker Salley, 13.45.

K-M: 4 Maddox Knudson, 12.03; 5 Matt Donovan, 12.10; 6 Emmett Ricke, 12.15; 12 Caisen Thome, 12.75; 13 Owen Bradford, 12.84.

200 Meter Dash: 1 Trent DeCook, Byron, 23.15; Other Byron: 3 Kale Robinson, 24.70; 5 Aydan Tye, 25.50; 7 Ryan Stites, 26,41; 12 Tucker Salley, 27.09; 16 Ethan Abrahamson, 27.58; 17 Caden Fox, 28.01; 18 Brian Lujan, 28.01; 19 John Paul Lorentz, 28.23; 21 Benjamin Olson, 28.72.

K-M: 4 Maddox Knudson, 25.05; 6 Joshua Buchl, 26.03; 8 Dalton Ostgaard, 26.48; 9 Kale Sunderman, 26.67; 10 Caisen Thome, 26.71; 11 Owen Bradford, 26.82; 13 Emmett Oolman, 27.13; 14 Adam Jennissen, 27.43; 23 Henry Macrafic, 30.85.

400 Meter Dash: 1 Dylan Heimer, Byron, 53.73. Other Byron: 2 Noah Schrooten, 56.67; 3 Jaxon Boynton, 57.38; 5 Thomas Lambrecht, 58.29; 7 Benjamin Zimmerman-moreno, 59.27; 9 Brian Lujan, 1:03.75; 12 Hudson Daley, 1:04.91; 15 Triston Koehler, 1:09.46.

K-M: 4 Joshua Buchl, 57.40; 6 Keyan Severson, 58.56; 14 Colin Thoen, 1:06.73; 16 Henry Macrafic, 1:12.75.

800 Meter Run: 5 Wyatt Johnson, Byron, 2:46.09; Other Byron: 6 Jonathan Sakaria, 2:50.41; 7 Jack Stalboerger, 2:51.27; 8 Dayne Huebert, 3:11.69; K-M: 2 Carter Bebee, 2:21.96; 3 Andrew Holz, 2:23.06; 4 Ethan Barnum, 2:31.82.

1600 Meter Run: 2 Carson Pieper, Byron, 5:21.70; Other Byron: 4 Zachary Pieper, 5:45.15; 8 Noah Hosek, 6:02.63; 9 Mason Ryan, 6:41.42; 10 Dayne Huebert, 6:43.98; K-M: 1 David Obst, 5:11.56; 3 Ethan Petersilie, 5:30.13; 5 Noah Johnson, 5:56.48.

3200 Meter Run: 2 Carson Pieper, Byron, 12:04.90; K-M: 3 Haven Senjem-Rollins, 12:57.69.

110 Meter Hurdles: 1 Josh Petersen, Byron, 17.17; 3 Colin Hansen, 20.23; K-M: 2 Jacob Goodman, 19.40.

300 Meter Hurdles: 1 Josh Petersen, Byron, 46.68; Other Byron: 3 Colin Hansen, 50.26; 5 Trey Gostomczik, 51.23; K-M: 2 Jacob Goodman, 47.49.

4x100 Meter Relay: 1 By- ron, 45.88; K-M: 2A, 46.32; 5B 51.20.

4x200 Meter Relay: 1A Byron, 1:38.10; 4B, 1:51.65; K-M: 3A, 1:48.40; 5B, 1:52.13.

4x400 Meter Relay: 3A Byron, 4:03.87; 6B, 4:45.76; K-M: 2B, 4:00.00; 4A, 4:04.05.

4x800 Meter Relay: 2A Byron, 9:19.31; 5B, 11:40.61; K-M: 1A, 9:14.01; 4B, 10:41.66.

High Jump: 3 Ryan Stites, Byron, 5-00.00; Other Byron: 6 Noah Schrooten, 4-10.00; 7 Kale Robinson, 4-08.00; K-M: 1 Emmett Ricke, 5-10.00; 4 Kale Sunderman, 5-00.00; 5 Caisen Thome, 5-00.00.

Pole Vault: 1 Eddie Lopez-Sifontes, Byron, 7-00.00. Long Jump: 3 Adam Glynn,

Byron, 16-05.00; Other Byron: 4 Ethan Abrahamson, 16-00.00; 5 Ethan Hearn, 15- 07.00; 7 Dylan Heimer, 15- 01.00; K-M: 1 Joshua Buchl, 17-02.50; 2 Matt Donovan, 17-01.00; 6 Jonathan Schultz, 15-06.00.

See full story in this week’s print edition or subscribe online. To subscribe, please call (507)634-7503.

 

Dodge County Independent

Dodge County Independent
Dodge County ADvantage
301 S. Mantorville Ave.
Plaza 57 • Suite 200
Kasson, MN 55944

Dodge County Printing
301 S. Mantorville Ave.
Plaza 57 • Suite 200
Kasson, MN 55944

507-634-7503